Predaj na online bazároch – sprievodca platformami

Share Article

Počas výšky ospevovala moja spolubývajúca svoju kamošku, že aký super spôsob vymyslela na financovanie svojho šatníka. Na začiatku novej sezóny pri výmene šiat povyberá všetko, čo sa jej už nepáči alebo nesedí, a jednoducho to všetko predá cez Bazoš.sk. Za zarobené peniaze potom zakúpi oblečenie z novej kolekcie.

Písal sa vtedy rok 2012 a mne sa do triedenia nechcelo. To čo som predsa dala na predaj si nikto kúpiť nechcel. Bola som demotivovaná a na konci som sa na to celé vykašlala.

Prešli ďalšie roky kým som sa na konci roku 2015 pustila do obrovského upratovania mojej izby. Začínala som so šatníkom. Doma, v rodičovskom dome, som mala 3 gigantické vstavané skrine, ktoré boli preplnené 90%-ne nenosenymi vecami. Všetky veci, ktoré som totiž nosila boli v ďalšej trojdverovej skrini v mojom podnájme v Bratislave.

Vtedy som ešte o Marie Kondo nepočula a pri triedení som použila môj sedliacky rozum. Vytvorila som nasledujúce kôpky: Nechať, Predať, Darovať, Vyhodiť.

Do kôpky predať som zaradila drahšie kúsky, večerné šaty a topánky vo vynikajúcom stave. Do kôpky darovať išlo všetko, čo sa mi už nepáčilo alebo mi bolo už malé. Zničené kúsky na vyhodenie poputovali do kôpky na vyhodenie a následne som ich odniesla do Humana kontajnera. Dúfala som, že aspoň takto látky neskončia na skládke, ale možno nájdu nejaké iné alternatívne využitie.

Vecičkami na darovanie som naplnila jednu obrovskú cestovnú tašku a odniesla som ju známej. Ona následne zavolala kolegynine dcéry a baby si povyberali kúsky, ktoré sa im hodili. Išlo o rodinu zo slabších sociálnych pomerov a každý kus oblečenia pre 2 tínedžerky znamenal obrovskú pomoc.

Zostatok som nahádzala do veľkých sáčkov a odniesla do miestnej osady, kde som veci položila na kraj cesty tak, aby si ma niekto všimol. Nie kvôli tomu, aby mi začali ďakovať alebo žeby som za to niečo chcela, len som sa bála, že veci zmoknú a znehodnotia sa. Keď som uvidela, že sa za vecami rozbehli, sadla som späť do auta a odišla. Stačilo mi, ako som zo spätného zrkadla videla ich radosť.

Prišiel čas na najtvrdší oriešok. Nafotiť to, čo ostalo, a nahrať to do online bazárov. Skúšala som rôzne Facebookové skupiny, Bazoš, ale bez úspechu. Teraz už viem, že ani fotky neboli zrovna najlepšie a na typ tovaru, ktorý som ponúkala som si vybrala tie najhoršie platformy. Neskôr, keď som sa dozvedela o Modrom Koníku, vravela som si, že tomu dám šancu a veľmi dobre som to spravila.

Celkovo som zarobila za 3 a pol roka s minimálnou prácou okolo 1 000 EUR. Presnú sumu neviem, lebo niektorá z cien obsahovala aj poštovné náklady. Tam neboli zahrnuté náklady na baliaci materiál alebo poplatky za stánok na Burzoblšáku. Ale aj keď tých cca 100 EUR odrátam ešte aj tak sme na veľmi slušnej sume.

Kde čo predávať?

Modrý koník – mne sa najviac osvedčil na predaj oblečenia a doplnkov. Vyhovuje mi, že uplynutím daného obdobia (28 dní) sa inzeráty nezmažú, iba sa deaktivujú. Každých 7 dní dostanete možnosť všetky vaše inzeráty jedným klikom aktualizovať. Filtrovanie je jednoduché a vďaka hodnoteniam viete, ktorej kupujúcej môžete veriť a na koho si treba dávať pozor. Mne sa veľmi páči z tohto pohľadu aj ich aplikácia. Konečne som nemusela všetky fotky nahrať do počítača a až potom na stránku. Naposledy som nahrávala viac ako 180 inzerátov na šupu a bolo veľmi pohodlné nahrávať fotky priamo z mobilu a hlavne hocikedy, keď som mala čas. Stihla som to za 3 dni počas čakania v rade, cestovania do práce alebo kým som sedela vo vani a čakala na účinkovanie vlasovej masky.

Bazoš – ak sa chcete zbaviť nábytku, väčšieho spotrebiča, pneumatík, atď. odporúčam vám zavesiť inzercie práve sem. Môžete tovar ponúkať aj “za odvoz”, čo prakticky znamená, že za danú vec vám kúpca nezaplatí, ale aspoň sa nemusíte trápiť s prepravou. Dohadovanie so záujemcami môže byť trošku náročnejšie, tak si zvážte, či chcete zadať vaše reálne telefónne číslo alebo stačí iba emailová adresa. Celkom ľutujem, že nie je možné posielať správy v rámci stránky a musím uviesť priamy kontakt na seba. Inzeráty sú zverejnené iba 30 dní a potom sa automaticky zmažú. Ak sa daný tovar nepredá, celé nahrávanie na stránku musíte opakovať znova. Aplikáciu pre mobily majú, no skúsenosti s ňou nemám. Vaše inzeráty viete aj Topovať, čo vám zabezpečí, že váš inzerát bude vždy medzi prvými výsledkami pri vyhľadávaní daného typu tovaru a nestratí sa medzi staršími príspevkami. Síce to nestojí veľa, ale osobne si myslím, že je zbytočné do toho investovať. Ak máte zaujímavý tovar za dobrú cenu do pár dní ho predáte aj bez Topovania.

Facebook Market – veľká výhoda predávania cez FB Market spočíva v tom, že nahratý inzerát môžete zdieľať do viacerých skupín bazárskeho charakteru. Páči sa mi, že nemusím zadať žiadny iný kontakt na seba a keď mi niekto zareaguje na inzerát, tak v správach nevidim profilovú fotku osoby, ale ilustračnú fotku, ktorú som k inzerátu nahrala ja. Takýmto spôsobom viem ľahko rozlíšiť kto na čo reagoval. Bohužiaľ nemám s FB predajom bohaté skúsenosti,  ale ak ty máš, napíš do komentára alebo mi pošli správu cez Instagram.

Instagram – na prvý pohľad možno nezvyčajný nástroj, ale o to užitočnejší. Vďaka stories sa mi tiež podarilo predať pár vecí. S oblečením som už také šťastie nemala, ale podľa mňa za pokus to stojí. Je to už na vás, či veci dáte do príbehov a následne do výberu alebo vytvoríte nový profil a tovar nahráte rovno medzi príspevkami. Ak kupcu nájdete medzi známymi, možno ani na poštu nebudete musieť chodiť, lebo sa dohodnete na osobnom odbere.

Burzoblšák – je primárne offline bazárikom, organizovaným raz mesačne v Bratislave. Za miesto zaplatíte 10 až 18 EUR, ale môžete spojiť sily s kamoškou alebo partnerom a náklady si rozdelíte. Chodíme tam s priateľom (on predáva svoje knižky) a máme veľmi príjemné skúsenosti. Burzoblšák bol vytvorený ako miesto na predaj vecí z druhej ruky, ako napríklad oblečenie, retro bižutéria, hračky. Dnes tam už nájdete aj handmade veci, eko kozmetiku alebo pochúťky od miestnych remeselníkov. Atmosféra vďaka milým návštevníkom je vždy úžasná. Nakoľko dala momentálna situácia zhromaždeniu stopku, rozbiehajú aj online verziu bazára. Ale s tým zatiaľ skúsenosti nemám.

Zoznam predajných miest by sme mali. Pri zbieraní informácií ohľadom témy predaj cez bazáre som prišla na to, že je to oveľa obsiahlejšia téma, ako sa na prvý pohľad zdá. Práve preto som sa rozhodla vytvoriť mini sériu. V nasledujúcich článkoch sa dozviete:

  • Všetko o systéme triedenia a skladovanie tovaru,
  • Secondhandy online a offline,
  • Blogerky a ich skúsenosti s bazármi,
  • Kam s nechceným oblečením ak nechcem predávať?

O cenotvorbe, systéme triedenia a skladovania vám prezradím viac v nasledujúcom článku. 

You might also like

Budgetovanie

Kam do kelu idú moje peniaze?

“A je to tu zas, pred týždňom som dostala výplatu, zaplatila som všetko a ostali mi iba centy na zvyšok mesiaca. Veď ja nezarábam zle

Jedlo

Cestoviny s lososom a pestom

Už som na svojom Instagrame spomínala, že som zástankyňou “meal prepu”, teda pripravovania jedla na týždeň dopredu. Pre mňa je ideálne, keď mám v rámci

#Mindey

@mindey