Plánovanie

Ako plánovať rok dopredu

Možno si si už všimol, že som fanúšičkou uletených nápadov. A možno si prišiel aj na to, že tie moje uletené nápady fungujú ako kúzlo – zjednodušia ti život. Dnes to bude o ďalšom uletenom nápade: Ako plánovať ROK dopredu!

Si spontánny človek a nemáš záujem naplánovať si čo budeš robiť o pol roka v utorok? Tak si presne ako ja! 😉 Ide totiž o všeobecné plánovanie a o nastavení pripomienok na zaujímavé aktivity. Ozajstné tajomstvo je totiž v týždennej revízií, kedy si sadneš na 10 minút a prebehneš svoj kalendár. Práve to je čas, kedy si naplánuješ svoj týždeň podrobne.

Koncept je jednoduchý – pozbieraj všetky svoje aktivity, dovolenky, voľné dní, ak máš deti, tak aj zoznam školských prázdnin a kopu iných vecí, ktoré vysvetlím nižšie a pridaj ich do kalendára. 

Ako je to možné? Nebude to ťažké? Čo si sa s koňom zrazila? Asi také podobné otázky sa ti motajú momentálne hlavou. Nuž, nemôžem ti sľúbiť, že som sa nezbláznila, ale čo sľúbiť môžem je, že to bude oveľa ľahšie a hodnotnejšie ako si myslíš.

TIPY K ÚSPECHU

1 Vyber si tému
Každý rok si vyberám jedno slovo, na ktoré sa chcem sústrediť, tzv. tému. Pred pár rokmi moje slovo bolo RAST – chcela som začať na sebe pracovať a venovať viac času sebarozvoju. Následne to bolo ROB – čo ma inšpirovalo začať aktívne pracovať na mojich snoch. A tento rok sme si spolu s mojím Matejom vybrali slovo SILA.  

Ak máš dlhodobého partnera alebo partnerku odporúčam spoločné plánovanie. Tým pádom si môžete byť istí, že ste na tej istej vlne a vaše plány a vízie o budúcnosti sú zladené.

Zvolená téma slúži ako kompas počas celého roka aj pre jednotlivcov, ale aj pre celú rodinu. Všetci presne vedia, na čo sa treba sústrediť a na čom sa pracuje. Ver mi, budeš v nemom úžase čo všetko dokážeš vo svojom živote ak vytvoríš špecifickú víziu. Táto tvoja vízia bude celý rok srdcom každého tvojho kroku počas plánovania a počas jednotlivých aktivít.

2 Použi digitálny kalendár
Moju lásku k papieru som už na blogu spomínala. Ale keď sa jedná o plánovanie, s dátumom, časom a miestom, MUSÍŠ to mať v digitálnej verzií. Samozrejme môžeš mať svoj to-do list na papieri a môžeš skopírovať obsah svojho digitálneho kalendára do papierových plánovačov. Ale tvoja domáca základňa by mala byť digitálna, aby si náhodou neplánoval viac aktivít na ten istý čas. Ja používam Google Calendar, lebo je to bezplatná a ľahko ovládatelná aplikácia.

3 Vyhraď si čas
Naplánovať celý rok dopredu môže chvíľu trvať. Vyhraď si na to nepretržitý čas. Tiež sa môže stáť, že na plánovanie tvojho roka budeš potrebovať viac ako jedno sedenie. Ak doma máš príliš veľa rušivých faktorov môžeš ísť aj do kaviarne, alebo s partnerom / partnerkou na rande. Je to jedno aký spôsob si vyberieš, ale zober si svoj diár TERAZ a vyber si dátum a čas na plánovanie.

4 Buď pripravený
Keď príde čas a ideš na to, uisti si, že máš VŠETKO čo potrebuješ. Prejdi vyššie spomenutý zoznam a vytlač, priprav a vytiahni všetko, čo potrebuješ na to, aby si mohol zaškrtnúť každú kolónku. Zober si telefón, počítač, nabíjačky a niečo pod zub.

5 Nastav pripomienky 
Ak pridáš veci do svojho (digitálneho) kalendára venuj pár extra minút aj k nastaveniu pripomienok k narodeninám, výročiu a ostatným dôležitým udalostiam. Dátum nastav pár dní alebo aj týždňov dopredu, aby si mal čas si zaobstarať darček alebo naplánovať nejaký špeciálny program.

6 Striedajte špeciálne príležitosti
Minulý rok sme s Matejom vyskúšali nový prístup k špeciálnym príležitostiam a už to nikdy nebudeme meniť. Pre nás tieto príležitosti sú deň sv. Valentína a výročie. Čo to znamená je to že, ak v 2018 som plánovala program na Valentína ja, tak Matej bude mať na starosti naše výročie v novembri. Nasledujúci rok sa vymeníme. Daný deň zodpovedný ROBÍ VŠETKO. Vymyslí aktivitu, kúpi darček pre druhého a naplánuje všetko okolo toho. Druhá osoba môže relaxovať a užívať si hýčkanie a opateru celý deň. 🙂

7 Ciele, zlatko, ciele!
Ciele SÚ NESKUTOČNE DÔLEŽITÉ! Pri plánovaní roka si vyhraď čas aj na nastavenie svojich cieľov. Naplánuj si jasné kroky na každý mesiac, ktoré ťa priblížia k naplneniu svojich snov a pridaj ich do kalendára. Zdravie a fitness, spiritualita a viera, priateľstvá a spoločenský život alebo jednoduché ciele ako sa spojiť s priateľmi alebo s rodinou cez telefón alebo správy. Nech je to hocičo, rozober si to, rozdeľ tie aktivity a naplánuj ich na celý rok. Jednoduché príklady: sánkovanie, plávanie, návšteva útulku. Pridaj ich do kalendára ako nápad a následne ich môžeš posunúť pri týždennej revízií.

8 Financovanie 
Je dobré mať plány a sny, ale ak ich nevieš financovať, tak všetko ostane presne iba ako plány a sny. Najprv potrebuješ jasný prehľad o svojich príjmoch, výdajoch a úsporách. Potom už môžeš vymýšľať, že čo s nasporenými peniažkami. Ale o tom, ako plánovať financie rok dopredu už pripravujem samostatný článok. 😉

Tie roky, keď som sa naozaj venovala plánovaniu boli úspešnejšie. Osobnostne ma posunuli dopredu, bola som duševne prítomná a každú chvíľu som si dokázala užiť naplno. Áno, je to také dobré!

Vyskúšaj a daj mi vedieť, ako sa ti to páčilo.

Veľa šťastia do nového roku!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *