Naučte sa ovládať svoje peniaze

Share Article

V mojom predchádzajúcom článku som už napísala, ako som našla odpoveď na častú otázku: “Kam do kelu idú moje peniaze?”. A v tomto článku vám napíšem všetko o mojej zázračnej Excel tabuľke, ktorá bola mojou najväčšou pomocou pri pátraní po stratených eurách.

Presnejšie Google Sheets. Prečo? Lebo táto platforma mi dáva prístup k mojim dokumentom z rôznych zariadení a synchronizuje sa automaticky pomocou môjho Gmail účtu. Verte mi, som milovník papiera, ale aj ja sa musím priznať, že život s Claudom je oveľa jednoduchší.

V prípade, že už ste si spomínaný článok čítali, tak si možno kladiete otázku “Načo je ti tabuľka, ak používaš aplikáciu Wallet na zapisovanie svojich výdavkov?”. Odpoveď je jednoduchá: v tabuľke mám celý mesiac pred sebou, môžem tam rozplánovať celý rok dopredu, okamžite vidím ako jednotlivé impulzívne nákupy pôsobia na môj celomesačný plán a tým bude v budúcnosti analýza oveľa jednoduchšia. Do aplikácie zapisujem každý jeden výdavok, no pomáha mi to hlavne zapamätať si drobné nákupy a dáva mi to prehľad o mojej finančnej situácii v danom momente.

Aby som vás neodradila, tak dnes sa pozrieme iba na úplne základnú tabuľku, ktorá vám pomôže so začiatočnou analýzou.

Ale poďme si už ukázať, ako presne funguje tabuľka, ktorá vám pomôže dať vaše financie do poriadku. Dokument si môžete stiahnúť tu.

Na to, aby ste s tabuľkou mohli pracovať potrebujete najprv vytvoriť kópiu a uložiť ju nasledovne:

  1. File > Make a copy alebo Súbor > Vytvoriť kópiu
  2. Premenuj ako len chceš

Nižšie vám ukážem a vysvetlím, aké  kategórie som vytvorila a prečo. Myslím si, že tieto kategórie sú celkom všeobecné, ale ak cítite potrebu ich premeniť, niečo vymazať alebo pridať pokojne to spravte. Naše mozgy fungujú inak a je to úplne v pohode.

Príjmy

Sem zaraďujeme každú jednu transakciu, pri ktorej dostanete peniaze. Dôležité je, aby ste sem zapísali všetko – výplatu, predané veci, dary, výhry, atď. Pri tejto kategórii sa pozeráme na každý jeden mesiac ako na nový začiatok a začíname od nuly.

  • “Z predchádzajúceho mesiaca” – Ako som spomínala, vždy treba začať od nuly. Samozrejme je to dosť možné, že vám v peňaženke ostane pár centov a na bankovom účte pár eur. Treba všetko zrátať a zapísať si to pekne do tohto políčka. Najideálnejšie by bolo, keby ste tie peniaze dali rovno na sporiaci účet, v momente keď vám cinkne nová výplata.
  • Mzda – toto môže byť výplata, mesačné štipendium, vreckové od rodičov, atď.
  • Mimoriadne príjmy – Predaj nepotrebných vecí, malá päťka od babky, peniaze za vrátený tovar, nájdená päťcentová minca, hocičo. Zapisuje sa to do buniek pod čiaru.

Výdavky

  • Fixné – musíte zaplatiť každý mesiac tú istú sumu
    • Trvalé príkazy
    • Nájom, cestovné náklady, atď.
    • Sporenie – po vypočítaní svojich priemerných mesačných výdavkov treba vopred určiť sumu, ktorú si každý mesiac dokážete odložiť a nastavíte si trvalý príkaz, aby vám tieto peniaze odišli z účtu. Ak ich nevidíte na dennej báze, tak aj pokušenie bude menšie.
    • Inkaso – perfektný príklad je na toto faktúra za telefón. Váš operátor si môže stiahnuť sumu z vášho účtu za faktúru. Nebojte sa, faktúru vám musia poslať dopredu, tak si viete pozrieť, že za čo máte platiť.
    • *Sporenie – extra* – v prípade, že už počas mesiaca vidíte, že vám ostali peniaze navyše, tak si ich sem napíšete v momente, keď ste si to presunuli na sporiaci účet.
  • Variabilné výdavky – treba s nimi rátať každý mesiac, ale ich výšku viete ovplyvniť.
    • Vreckové– sem máte zapísať všetko, čo sa týka potravín, reštaurácií, drogérii (ak nenakupujete vo veľkom – vysvetlenie nižšie). Rozpočet v tomto prípade rozdelíme na týždne, od pondelka do nedele. Je to ľahšie ovládateľný prístup, ako plánovať dopredu na celý mesiac.
    • Pohonné hmoty –  Neodporúčam pohonné hmoty zahrnúť do týždenného vreckového, lebo z pohľadu analýzy to bude veľmi ťažko sledovateľné. Pre mňa je ideálne tankovať 2x za 40 EUR. To znamená, že mám mesačne na palivo vyhradených 80 EUR, čo mi vo väčšine prípadov bohato stačí.
  • Mimoriadne výdavky – neopakujú sa každý mesiac, ale veľakrát viete mesiace dopredu, že vás čakajú.
    • Opakujúce sa: napr. narodeniny, nákup oblečenia, ročné predplatné, poistenie, hromadný nákup potravín alebo drogérie atď.
    • Nečakané: návšteva lekára, údržby, pokuty, atď.
    • Impulzívne: nákup oblečenia, doplnky.

Úspory

  • Zvyšok – jednoduchá matika 🙂 Z celkových príjmov odrátame celkové výdavky. Používame tu funkciu, takže ak hocičo meníme suma sa podľa toho mení tiež. Presne vidíme, akú budeme mať bilanciu na konci mesiaca s plánovanými výdavkami.
  • Sporenie a *Sporenie – extra* – tieto bunky sú skopírované zo stĺpca “Výdavky”. Dôvodom tohto je iba to, aby ste videli na jednom mieste, koľko si presne v daný mesiac ušetrili.

Ako pokračovať v plánovaní?

Takto vyzerá môj plán. Ale ako som spomínala na začiatku – vaše potreby môžu byť iné. Tabuľku preto treba prispôsobiť. Keď ste už všetky potrebné zmeny vykonali, môžete hárok duplikovať. A to nasledovne:

  1. Kliknite na šípku pri názve hárku
  2. Vyberte si možnosť “Duplicate” alebo “Kopírovať”
  3. Novovytvorený hárok premenujte

Výber dátumov

Dátumy odporúčam nastaviť podľa toho, kedy dostávate výplatu. V mojom prípade je to zvyčajne 10. deň mesiaca. V ukážke sme mali šťastie, lebo to vychádzalo na pondelok. Ak to tak nie je, tak sa riadim podľa nasledujúcich pravidiel:

  1. Ak výplatu očakávam ku koncu týždňa (štvrtok, piatok) – ten daný týždeň ešte plánujem do predchádzajúceho mesiaca
  2. Ak výplatu očakávam začiatkom týždňa (pondelok, utorok, streda) – ten týždeň už ide do nového mesiaca, teda na nový hárok.

Na základe týchto pravidiel moje nasledujúce plánované obdobia sú:

8. júl – 11. august
12. august – 8. september
9. september – 6. október
7. október – 10. november
11. november – 8. december
9. december – 5. január

You might also like

Budgetovanie

Kam do kelu idú moje peniaze?

“A je to tu zas, pred týždňom som dostala výplatu, zaplatila som všetko a ostali mi iba centy na zvyšok mesiaca. Veď ja nezarábam zle

Jedlo

Cestoviny s lososom a pestom

Už som na svojom Instagrame spomínala, že som zástankyňou “meal prepu”, teda pripravovania jedla na týždeň dopredu. Pre mňa je ideálne, keď mám v rámci

#Mindey

@mindey