“Prisahám, už začnem šetriť!” Veta, ktorú mnohí z nás opakujú stále dokola. Nie iba na nový rok, ale možno každý jeden mesiac pozerajúc sa na prázdny bankový účet.

V predchádzajúcom článku som ti ukázala, ako plánujeme s priateľom na rok dopredu. Robíme to kvôli produktivite a prítomnosti. Jednoducho chceme využiť každý moment naplno.
Ale na to, aby sme naše plány mohli premeniť na skutočnosť, potrebujeme aj peniaze a hlavne prehľad o tom, koľko ich máme alebo budeme mať v blízkej budúcnosti.
Práve preto som sa rozhodla, že sa s tebou podelím aj o môj ďaľší novoročný rituál – budgetovanie na rok dopredu.
Prečo budgetovať?
- Prehľad – mám pred sebou rozvrh dôležitých platieb a ich výšku.
- Pripomienka – moje tabuľky mi pripomínajú udalosti ako narodeniny alebo výročia.
- Motivácia – viem vyrátať že kedy dosiahnem výšku úspor, ktoré potrebujem na splnenie môjho sna, nech je to hocičo.
Postup budgetovania na rok
- Zober si všetko, čo budeš potrebovať:
- Počítačový program ako napríklad MS Excel, Google Sheets alebo pár hárkov papiera a pero. Tu môžeš stiahnuť moju verziu.
- Tvoj vyplnený (online) kalendár
- Na prvý hárok napíš aktuálny mesiac a rozdeľ ho vertikálne na 2 stĺpce – príjmy a výdavky.
- Do ľavého stĺpca si zapíš všetky tvoje príjmy – väčšina tu bude mať iba 1 položku.
- Pravý stĺpec slúži pre výdavky.
- pozbieraj všetky Fixné platby napr. nájom, hypotéka, réžia, telefón, splátky úverov, lieky, atď.
- nasledujú Variabilné výdavky kde patria potraviny, palivo, krmivo pre zvieratká, drogéria, párty vreckové atď.
- posledné sú Mimoriadne výdavky, ktoré sa neopakujú každý mesiac, ale veľakrát vieš mesiace dopredu, že ťa čakajú. Napr. narodeniny, ročné predplatné, poistenia, nákup potravín vo veľkom, atď.
- Spočítaj aj príjmy aj výdavky.
- Keď z príjmov odpočítaš tvoje výdavky hneď uvidíš, koľko budeš mať ten mesiac navyše.
- Zopakuj tento postup na nasledujúcich 12 mesiacov. Pri používaní počítača máš ľahšiu úlohu, lebo fixné platby iba prekopíruješ a nemusíš ich znova a znova vypisovať.
- Teraz môžeš nastaviť výšku úspor a to nasledovne.
- Vypočítaj priemernú zvyšnú sumu na mesiac. Vypočítaj zvyšné sumy za všetky mesiace a vydel počtom mesiacov – ak robíš na rok tak deleno 12.
- Takto vypočítané číslo ešte môžeš znížiť o 50 až 100 eur (alebo podľa potreby) aby si mal trochu rezervy.
A je to! Teraz už máš čierne na bielom, koľko môžeš mať ušetrené ku koncu roka.
Keď som spravila tento ročný prehľad po prvýkrát, bola som v nemom úžase, že koľko peňazí budem mať a zrazu som mala reálny cieľ s dobrými predpokladmi.
Samozrejme život ma párkrát prekvapil a vďaka tomu mi vznikli nečakané výdavky ale aj prijmi, s ktorými som nepočítala dopredu, ako napríklad oprava auta, choroba, malé výlety, zvýšenie platu, bonusy alebo výhry. Konečné úspory na konci roka tým pádom boli iné, ako som predpokladala. Ale to je v pohode.
Cieľom plánovania je získať prehľad. Ak tvôj plán potrebuješ zmeniť, tak to sprav bez výčitiek. Čím skôr zmeny zapracuješ, tým lepšie a ľahšie sa ti bude rozhodovať o ďalších krokoch.
Kam s úsporami?
Na túto otázku si musia všetci nájsť odpoveď sami. A to na základe priorít, snov, životnej situácie a dostupných možností.
Čo viem odporučiť z vlastných skúseností je, že ak sa len začínaš venovať svojim financiám odkladanie úspor nastav čo najjednoduchšie. Väčšina bánk (ak nie všetky) ponúkajú k bežnému účtu aj základný sporiaci účet. Využi túto možnosť a nastav si trvalý príkaz! Peniaze nebudeš mať “na očiach”, ale v prípade potreby ich budeš mať ľahko dostupné.